Tüm Detayları ile

Moda Fotoğraf Çekimi

İLETİŞİM

Belirlediğimiz 1 gün içerisinde ışık sistemlerimiz, farklı açılardan çekim yapabileceğimiz cihaz ve lens modellerimiz ile gelip fabrikanızı fotoğraf çekimlerini tamamlayalım.

Moda Çekimi

Moda çekimleri ürün fotoğrafçılığı kategorisinde yer alır. Bu çekimler sırasında öne çıkarılmak istenen ürün profesyonel ekipler prodüksiyon, kompozisyon ve ekipmanlarla ön plana çıkacak şekilde sunuma hazır hale getirilir. Burada profesyonel ekipler ürünleri moda tekniklerine uygun kadrajlarla çekerler. Moda çekimleri hem markalar hem de bireysel modellerin portföyleri açısından önemlidir. Yazımızda moda çekimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler ve önemli noktaları sizlerle paylaşacağız.

Moda Çekiminde Kullanılan Teknikler Nelerdir?

Moda çekimi sırasında eğer model ile çalışılacak ise model ve fotoğrafçı arasında iletişim çok önemlidir. Eğer model çekim sırasında memnuniyetsizlik yaşarsa bunu pozlarına da yansıtabilir. 

 

Aynı zamanda model ve marka ürünü arasında da bağlantı olmalıdır. Markanın ürün ile vermek istediği mesajın yansıtılmasında modelin duruşu ve kişiliği de önemli bir yer tutar. Eğer bu aşamalarda başarı sağlanırsa çekim de bir o kadar kaliteli ve tatmin edici olacaktır.

Konunun Ön Planda Olmasına Özen Gösterin

Moda çekimi sırasında ürünün ve modelin arasındaki bağ çok önemlidir. Çekilen karelerde konunun net bir şekilde yansıtılması gerekir. Kullanılan arka plan, makyaj, saç, kıyafet detayları birbirleriyle uyumlu olmalıdır. Çekimlerde unutulmamalıdır ki kullanılan hiçbir detay ürünün önüne geçmemelidir.

Bir diğer nokta ise çekimin yapılacağı alandır. Çekimler açık alanda da yapılabilir ancak stüdyo çekimleri her zaman daha risksizdir. 

 

Ses, ışık gibi sorunların yaşanmayacağı stüdyo çekimlerinde moda çekimi planlanan aşamalarda tamamlanabilir. Işık kullanımı da çekimlerde kaliteli görüntüler için önemlidir. Eğer ışık kompozisyonu sağlanmaz ise görüntüler istenilen kaliteler de olmayacaktır.

Çekim Alanını Belirleyin

Moda çekimlerinde eğer sadece ürün çekimi yapılacak ise burada açık hava çekimleri yapılmaz. Çekimler stüdyolarda arka fon kullanılarak yapılır. Modelsiz ürün çekimlerinde büyük prodüksiyon ve çekim ekiplerine gerek yoktur. En fazla iki kişi ile gerekli ışık, arka plan düzenlemeleri yapılarak yeterli ekipmanlarla markaları istedikleri çekimler kısa sürede tamamlanır. Moda çekimi hizmeti alırken profesyonel hizmet çok önemlidir. Çalışılacak ekibin yeterli çekim ekipmanına sahip olması çekimlerin de istenilen kalitede olmasını sağlar. Markalar bu çekimler sayesinde imaj iletişimini gerçekleştirir.